23 mai 2007

Reklaamitöötajate päev

Enno Paidest on saatnud sellise küsimuse: millal tähistatakse reklaamitöötajate päeva? Jah, tõesti-tõesti, juured on tänapäeva ühiskonnas, kus isiklik turvalisus on vabaduse nimel ohvriks toodud, üha kasvava tähtsusega. Noored ei mäleta reklaami algusaegu enam nii hästi kui mina. Lubage mul siis avada teile oma alkeemiline kohver.

Reklaami- ja teiste turunduskommunikatsiooni inimeste valitseja on Mercurius – tiibadega sõnumitooja inimeste ja jumalate riigi vahel. Pange tähele: ta pole pärisjumal ega ka inimene, vaid saadik. Vanad roomlased seostasid teda paindlikkuse ja kiiruse, aga ka petlikkusega. Mercurius on kaubanduse ja teede jumal, kuid ka varaste ja valetajate valitseja. Kui olete kunagi imestanud, miks majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis on koos just need kaks valdkonda, siis mõelge Mercuriusele ja sellele, kuidas iidsed teadmised imbuvad koos vabamüürlastega maailma riikide valitsustesse… Roomlased teadagi võtsid üle pigem kreeklaste mütoloogia pealiskaudsed aspektid. Kreeklaste „originaal“ Hermes rõhutab pigem kommunikatsiooni „püha“ aspekti. Ta on keele, kirjasõna ja aritmeetika leiutaja ning suudab defineerida kontseptsioone sõnade, visuaali ja helide abil – üleloomulik anne! Ta on intelligentsi kehastus, sest sõnad edastavad maagilise konstruktsioonina ju jumalikku sõnumit. Kirjutamine on ammustest aegadest peale olnud preestrite töö. Miski, mida massid ei oska.


Alkeemikute jaoks esindab Mercurius ehk elavhõbe (mercury) integratsooni, sünteesi ja valgustumist. Alkeemia keskseim aine elavhõbe võeti tavaliselt aluseks ka kulla tegemisel. Elavhõbeda omaduste peale mõeldes kerkib kergesti silme ette reklaamiagentuuri tavaline tööpäev selle meeletus saginas ja kiiruses. Keemikud teavad, et elavhõbeda abil saab ühendada teisi metalle, samuti saab teda segada selliste ainetega, millega teised metallid tavaliselt ei segune. See seostub Mercuriuse kommunikatsioonilingiga – merkuurlik kommunikatsioon suudab ühendada muidu vastuolulisi inimesi ja valdkondi.

Astroloogias valitseb Merkuur Kaksikute ja Neitsi sodiaagimärki. Õhumärki Kaksikuid seostatakse uudishimu ja teadmistejanu, kiiruse ja intellektiga, osavusega sõnades ja paidlikkusega mõtetes. Samas liigub Kaksikute teadmistejanu pigem laiuti kui sügavuti, hõlmates võimalikult paljusid erinevaid alasid, kuid jättes vajaka sügavuti minekus. Ka esindab see sodiaagimärk noori, huumorit, lühikesi reise ja kätega tehtavat tööd. Kaksikute märk on oma nime saanud kahe ereda tähe järgi selles tähtkujus. Duaalsus ongi Kaksikute sümboolika võtmeküsimus. Kosmos meenutab meile läbi selle sodiaagimärgi, et vastuolulised jõud tuleb eneses integreerida. Tuleb kasutada nii vasakut kui paremat ajupoolkera, nii ratsionaalset loogikat kui intuitsiooni. Kuidas seda teha? Las Kaksikud õpetavad, kuidas vaadelda asju mitmest vaatevinklist, kuidas olla samal ajal nii õpilane kui õpetaja, nii arst kui ravitav, näidates, kuidas äärmused on tegelikult ühe ja sama mündi kaks poolt. Neitsi maamärgis ilmneb Merkuuri ratsionaalsus pisut maisemal moel. Neitsid loovad kaosest korda, töötavad kõvasti, otsivad kõiges harmooniat ja ei hinda midagi nii kõrgelt kui reaalselt töötavaid lahendusi – jällegi kommunikatsioonitöö argipäev.


Planeet Merkuur asub päikesele nii lähedal, et on Maalt peaaegu nähtamatu. Tema orbiit on nii kummalise kujuga, et see on teadlastele parajat peavalu valmistanud. Mercuriuse päev on kolmapäev – Mercredi. Tema metalliks on loomulikult elavhõbe ja värviks kirju või mitmevärviline.


Kas tundsite end ära? Kommunikatsiooni-inimese vahendava rolli jumalate ja inimeste ehk klientide ja tarbijate vahel. Rolli, mis jääb Päikese kõrval Merkuurina nähtamatuks. Ala, kus on palju noori. Kus tuleb mõelda kiirelt ja kõnelda argumenteeritult, samas kasutada oma maagilistele sõnadele jõu lisamiseks ka visuaali ja heli. Kus töötades peetakse sind õhumüüjaks ja kus sa seda vajalikku ainet tõepoolest mõnikord müüma pead.


22. mail sisenes Päike iga-aastasel ringil Kaksikute sodiaagimärki. Palju õnne teile, reklaamiinimesed, ürituste korraldajad, müügiedendajad, otseturundajad, ajakirjanikud, meediaplaneerijad, kaupmehed, kirjanikud, matemaatikud, astroloogid, alkeemikud, skulptorid, kõnemehed, advokaadid, vargad, rahavahetajad, saadikud, PR-mehed, kullerid ja sekretärid! Palju õnne ka Eesti tuntuimale Merkuuri-mehele Edgar Savisaarele, kes merkuurlikult on istunud majandus- ja kommunikatsiooniministri toolil, kuid jääb rahvale kindlasti meelde kui propagandageenius. Mai on kommunikatsioonis traditsiooniliselt väga hea sissetulekuga kuu, kuna õlu, limps ja jäätis tahavad mahamüümist saada. Pange siis oma rahamasina liinilt natuke kõrvale, et sünnipäeva tähistada – miks mitte täna, kolmapäeval?

18 mai 2007

Reklaam, mis peaaegu rääkis

Tänapäeva ühiskonnas suhtutakse lähenemisse, et reklaamid inimesega räägivad, üldiselt normaalselt. Selles mõttes on toimunud ikka väga kõva edasiminek võrreldes ajaga, mil selliste häälte kuulmise eest, mida teised ei kuulnud, tuleriidale saadeti. Samas on ajaloolistel põhjustel säilinud siiski kartus taoliste häälte kuulmisest avalikult kõnelda. Nii ei soovi enamus tarbijaid tunnistada, et on midagi ostnud sellepärast, et reklaam rääkis nendega – saadetakse veel tuleriidale. Sellest hoolimata seavad turundajad reklaamiagentuuridele eesmärgiks, et nende poolt loodavad reklaamid sihtrühmaga räägiksid. Ja talupojamõistus ütleb, et räägivadki. Miks muidu näeme täitsa toredaid tüdrukuid kandmas püksirihmu suurte kuldsete D ja G tähtedega? Või miks sõidavad täitsa terved mehed punaste madalate autodega, mille kapotil on väike hobuse pilt?

Olin kaua aega igatsenud taas neid hääli kuulda. Ühel õhtul see peaaegu juhtuski. Vaatasin lugejakirjade sirvimise kõrvale silmanurgast teleekraani, kuhu järsku ilmus vahva filmijupp: kontori- ja tööinimesed tegid igasugu sportlikke tükke, neid oli ilusasti alt ja ülaltpoolt üles võetud. Meeleoluka muusika taustal kuulsin juba peaaegu, kuidas reklaam rääkima hakkas. Surusin erutusest higise käega taskus olevat rahakotti, et veenduda – mul on raha, et osta toode, mis mind nende rõõmsameelsete ja humoorikate inimestega ühendab. Siis aga ilmus viimane kaader ja meloodiline meeshääl teatas, et see meeleolukas filmike reklaamis… Rakvere valmistoite. Ei teadnudki kohe, mida arvata. Peas valitseva segaduse katkestas Ogilvy, kes helistas parasjagu selleks, et ma ütleksin talle mõne 5 tähega eesti poliitiku nime. Mul ei tulnud korrapealt kedagi peale Aime Sügise meelde, kurtsin talle siis hoopis oma muret sellest, et oleksin peaaegu reklaami häält kuulnud, kuid proosaline toode reklaami lõpus nurjas spirituaalse seansi.
„Ära põe,“ lohutas Olgilvy „tead ju küll, et igas reklaamiagentuuris on sahtlis mõned sedasorti head ideed, millele võib ükskõik missuguse toote pildi juurde lisada. Ja mis sellest halba on? Klipp on ju timm. Pealegi on tegu säästva ja keskkonnahoidliku lahendusega. Kui AD ja copywriter on päev otsa joonistanud, keeleots suust väljas, hulga kohvi kaaninud, lampi põletanud, tooli kulutanud ja koosolekuruumi küpsised ära söönud, siis oleks ju puhas põlevkivi raiskamine selline ideekavand sahtlipõhja tolmuma jätta. Kui idee on hea, siis kellelegi see ikka meeldib. See Rakvere tundub teil üks säästva mõtlemisega ühing olevat, et säherdusele filmile oma logo lõppu panna lubas!“
Selle peale läks mu meel palju rõõmsamaks. Ogilvy oskab alati raskel hetkel õigete sõnadega toetada.

Jõudsin vaevalt hinge tagasi tõmmata, kui kogesin sama sinise ekraani vahendusel veelgi võimsamat ilmutust. Telepilt virvendas turvaliselt ja ei teagi, mida ühed uued kenad inimesed seal täpselt tegid, kui reklaamist kostsid prohvetlikud sõnad: „Võta vastu väljakutse ja joo iga päev!“
Nii! Sain aru, et keegi on kollektiivse alateadvuse salakäigu kaudu minu salajastesse mõtetesse tunginud ja lõpuks mõistnud, missugune üleskutse mind intrigeerida ja aktiveerida suudaks. „Joo iga päev“ – vaat see on väljakutse minusugusele kartmatule, ent naudingualtile inimesele.
Ent saatuse raamatusse polnud see päev kantud ilmutuste päevana. Vaid kaks murdosa sekundist saingi aimu, mis tunne on, kui reklaam räägib sulle seda, mida sa alati kuulda oled tahtnud.
„Võta vastu väljakutse ja joo iga päev…“ lause täienes lõpuks sõnaga „Actimeli“ – võta vastu väljakutse ja joo iga päev Actimeli.
See ei olnud siiski mina, kellega see reklaam rääkima pidi.